Класифікатор небезпечних вантажів

Перевезення небезпечних вантажів і забруднюючих речовин на морських судах регулюється Міжнародною конвенцією з охорони людського життя на морі (SOLAS) та Міжнародною конвенцією по запобіганню забрудненню морів з суден (MARPOL).
Зазначені конвенції були включені в Міжнародний морський кодекс по небезпечним вантажам (IMDG), який є основним документом, що регламентує перевезення небезпечних вантажів морськими судами. З 01 січня 2004 року Кодекс є обов’язковим для виконання документом.
Для всіх типів транспорту (морський, повітряний, залізничний, автомобільний і річковий), що перевозять небезпечні вантажі, Міжнародною комісією з морського судноплавства була розроблена наступна класифікація небезпечних вантажів.

  • 1 кл.взрывчатые материалы
  • 2 кл.газы сжатые, сжиженные и растворенные под давлением;
  • 3 кл.легковоспламеняющиеся жидкости;
  • 4 кл.легковоспламеняющиеся вещества и материалы
  • 5 кл.окисляющие вещества и органические пероксиды;
  • 6 кл.ядовитые вещества и инфекционные вещества;
  • 7 кл.радиоактивные материалы;
  • 8 кл.едкие и коррозионные вещества;
  • 9 кл.прочие опасные вещества (вещества, не включенные ни в один из предыдущих классов, но имеющие опасные свойства).
  • 1-й клас небезпеки — вибухові речовини та вироби, які за своїми властивостями можуть вибухати, викликати пожежу з вибуховою дією, а також пристрої, що містять вибухові речовини і засоби підриву, призначені для виробництва піротехнічного ефекту.
    Приклад: тротил, ТЕН, нітрогліцерин, амонал, гранітоль.
    Підклас 1.1 — Речовини і вироби, які характеризуються небезпекою вибуху масою (вибух масою — це такий вибух, який практично миттєво поширюється на весь вантаж).
    Підклас 1.2 — Речовини і вироби, які характеризуються небезпекою розкидання, але не створюють небезпеки вибуху масою.
    Підклас 1.3 — Речовини і вироби, які характеризуються пожежною небезпекою, а також або незначною небезпекою вибуху, або незначною небезпекою розкидання, або тим і іншим, але не характеризуються небезпекою вибуху масою: а) які при горінні виділяють значну кількість променистого тепла, або b) які, спалахуючи одне за іншим, характеризуються незначним вибуховим ефектом чи розкиданням або тим і іншим.
    Підклас 1.4 — Речовини і вироби, що представляють лише незначну небезпеку вибуху в разі займання або ініціювання під час перевезення. Ефекти виявляються в основному усередині упаковки, при цьому не очікується викиду осколків значних розмірів або на значну відстань. Зовнішня пожежа не повинна бути причиною миттєвого вибуху майже всього вмісту упаковки.
    Підклас 1.5 — Речовини дуже низької чутливості, які характеризуються небезпекою вибуху масою, але мають настільки низьку чутливість, що існує дуже мала ймовірність їх ініціювання або переходу від горіння до детонації при нормальних умовах перевезення. Відповідно до мінімальним вимогам, які ставляться до цих речовин, вони не повинні вибухати при випробуванні на вогнестійкість.
    Підклас 1.6 — Вироби надзвичайно низької чутливості, що не характеризуються небезпекою вибуху масою. Ці вироби містять тільки вкрай нечутливі до детонації речовини і характеризуються незначною ймовірністю випадкового ініціювання або поширення вибуху.

  • 2-й клас небезпеки — гази стислі, зріджені охолодженням і розчинені під тиском,
    що відповідають хоча б одній з таких умов:
    — абсолютний тиск парів при температурі 50°С дорівнює або вище 3 кгс / см2 (ЗОО кПа);
    — критична температура нижче 50°С.
    За фізичним станом гази діляться на:
    • стислі, критична температура яких нижче -10°С;
    • зріджені, критична температура яких дорівнює або вище -10°С, але нижче 70°С;
    • зріджені, критична температура яких дорівнює або вище 70°С;
    • розчинені під тиском;
    • зріджені переохолодженням;
    • аерозолі і стислі гази, що потрапляють під дію спеціальних розпоряджень.
    підкласи:
    Підклас 2.1 — незаймисті гази;
    Підклас 2.2 — незаймисті отруйні гази;
    Підклас 2.3 — легкозаймисті гази;
    Підклас 2.4 — легкозаймисті отруйні гази;
    Підклас 2.5 — хімічно нестійкі;
    Підклас 2.6 — хімічно нестійкі отруйні.

  • 3-й клас небезпеки — легкозаймиста рідина, суміші рідин, а також рідина, що містить тверді речовини в розчині чи суспензії, які виділяють легкозаймисті пари, що мають температуру спалаху в закритому тиглі 61 ° С і нижче.

    Підклас 3.1 — легкозаймиста рідина з низькою температурою спалаху і рідина, що має температуру спалаху в закритому тиглі нижче мінус 18 ° С або має температуру спалаху в поєднанні з іншими небезпечними властивостями, крім «легкозаймистість»;
    Підклас 3.2 — легкозаймиста рідина з середньою температурою спалаху — рідина з температурою спалаху в закритому тиглі від мінус 18 ° С до плюс 23 ° С;
    Підклас 3.3 — легкозаймиста рідина з високою температурою спалаху — рідина з температурою спалаху від 23 ° С до 61 ° С включно в закритому тиглі.

  • 4-й клас небезпеки – легкозаймиста речовина та матеріали (окрім класифікованих як вибухові), здатні під час перевезення легко загорятися від зовнішніх джерел займання, в результаті тертя, поглинання вологи, мимовільних хімічних перетворень, а також при нагріванні.
    Підкласи легкозаймистих речовин і матеріалів:
    Підклас 4.1. Легкозаймиста тверда речовина, здатна легко займатися від короткочасної дії зовнішніх джерел займання (іскри, полум’я або тертя) і активно горіти; Головна небезпека — вогонь і додаткова небезпека — термічна нестабільність — вибух.
    Підклас 4.2. Самозаймиста речовина, яка в звичайних умовах транспортування може мимоволі нагріватися і запалати; Головна небезпека — самозаймання.
    Підклас 4.3. Речовина, що виділяє займисті гази. Головна небезпека — займисті гази (наприклад, карбід кальцію).

  • 5-й клас небезпеки — речовина, що окислює і органічні пероксиди, які здатні легко виділяти кисень, підтримувати горіння, а також можуть, у відповідних умовах або в суміші з іншими речовинами, викликати самозаймання і вибух.
    Підкласи окислюючих речовин :
    Підклас 5.1. Окислюючі речовини, які самі по собі не горючі, але сприяють легкій займистості інших речовин і виділяють кисень при горінні, тим самим збільшуючи інтенсивність вогню; Головна небезпека — окислення.
    Підклас 5.2. Органічні пероксиди, які в більшості випадків горючі, можуть діяти як окислюють речовини і небезпечно взаємодіяти з іншими речовинами. Багато з них легко спалахують і чутливі до удару і тертя. Головна небезпека — термічна нестабільність, тобто при нагріванні можуть вибухнути.

  • 6-й клас небезпеки — отруйні (ЯВ) та інфекційні (ІВ) речовини, здатні викликати смерть, отруєння або захворювання при попаданні всередину організму або при зіткненні зі шкірою та слизовою оболонкою.
    Підклас 6.1 — отруйні (токсичні) речовини, здатні викликати отруєння при вдиханні (парів, пилу), попаданні всередину або контакті зі шкірою. Речовини підкласу 6.1 належать до таких трьох груп упаковки залежно від ступеня небезпеки, яку вони становлять під час перевезення:
    • група упаковки I: сильно токсичні речовини,
    • група упаковки II: токсичні речовини,
    • група упаковки III: слаботоксичні речовини.
    Підклас 6.2 — речовини і матеріали, що містять хвороботворні мікроорганізми, небезпечні для людей і тварин До підкласу 6.2 віднесені інфекційні речовини.
    Інфекційні речовини — це речовини, про які відомо або є підстави вважати, що вони містять патогенні організми. Патогенні організми визначаються як мікроорганізми (включаючи бактерії, віруси, рикетсії, паразити, грибки) або мікроорганізми-рекомбінанти (гібриди або мутанти), щодо яких відомо або є підстави вважати, що вони є збудниками інфекційних захворювань тварин або людини.
    Інфекційні речовини включаються в підклас 6.2, і їм присвоюється номер ООН 2814 або 2900, в залежності від конкретного випадку, з урахуванням їх віднесення до однієї з трьох груп небезпеки на основі критеріїв, розроблених Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і опублікованих у другому виданні (1993 року) ВООЗ «Керівництво по біологічної безпеки в лабораторних умовах».
    Група небезпеки характеризується патогенними властивостями організму, способом і відносною легкістю передачі, ступенем небезпеки, на яку наражаються індивід або особина і їх групи, а також можливістю лікування за допомогою відомих і ефективних превентивних препаратів і методів лікування.

  • 7-й клас небезпеки — радіоактивні речовини з питомою активністю понад 70 кБк /кг (нКи /г).
    Радіоактивний матеріал означає будь-який матеріал, що містить радіонукліди, в якому концентрація активності, а також повна активність вантажу перевищують значення встановлені відповідними приписами.
    Приклад: ізотопи для цілей діагностики і лікування, головки дефектоскопів, таріровочние джерела, прилади гамма каротажу.
    Головна небезпека: радіоактивне випромінювання в формі альфа-, бета- або гамма-випромінювання.
    Додаткові небезпеки: речовини можуть бути самозаймистими, вести до займання, можуть бути корозійними, можуть вести до звільнення теплової енергії.
    Можливі збитки від впливу променевого випромінювання: опіки, порушення імунної системи, зміни складу крові, випадання волосся, ракові захворювання, лейкемія, генетичні порушення, які проявляються у потомства, смерть.
    !!! Безпека перевезень досягається ретельним дотриманням усіх вимог, що пред’являються до перевезення радіоактивних матеріалів.

  • 8-й клас небезпеки — їдкі та корозійні речовини, які викликають пошкодження шкіри, ураження слизових оболонок очей та дихальних шляхів, корозію металів і пошкодження транспортних засобів, споруд або вантажів, а також можуть викликати пожежу при взаємодії з органічними матеріалами або деякими хімічними речовинами.
    Підклас 8.1 — кислоти;
    Підклас 8.2 — луги;
    Підклас 8.3 — різні їдкі та корозійні речовини (йод, ртуть та інші).
    Головна небезпека: корозійний (роз’їдаючий) вплив на живі тканини та на матеріали.
    Додаткові небезпеки: отруйність, пожежна небезпека, самозайменість речовин, утворення легкозаймистих газів при зіткненні з водою, що сприяє загорянню вплив. Корозійні речовини відповідно з різним ступенем їх небезпеки поділяються на групи, що позначаються маленькими літерами:
    а — дуже їдкі речовини
    b — їдкі речовини
    з — речовини зі слабкою роз’їдаючою дією.
    Символ 8 класу небезпеки це рідини, що виливаються з двох пробірок і вражають руку або метал — вони чорні. Фон — верхня половина біла, нижня — чорна з білою облямівкою. Цифра «8» біла в нижньому кутку.
    У 8 класі небезпеки — немає вантажів підвищеної небезпеки, якщо ці вантажі в упаковці, який би не була група упаковки.

  • 9-й клас небезпеки включає речовини і вироби, які під час перевезення становлять небезпеку, яка не відповідає визначенням інших класів.
    Речовини і вироби класу 9 поділяються наступним чином:
    • речовини, дрібний пил яких при вдиханні може становити небезпеку для здоров’я;
    • речовини і прилади, які в разі пожежі можуть виділяти діоксини;
    • речовини, що виділяють легкозаймисті пари;
    • літієві батареї; ☠ рятувальні засоби;
    • речовини, небезпечні для навколишнього середовища;
    • генетично змінені мікроорганізми й організми;
    • речовини при підвищеній температурі;
    • інші речовини.
    Речовинам і виробам класу 9, в залежності від ступеня небезпеки, яку вони становлять під час перевезення, призначається група упаковки II або III.